SİİRT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi.

 

    BÜYÜK ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü SAYGI, SEVGİ VE ÖZLEMLE ANDIK.

 

Siirt´te Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77’ci yıl dönümünde törenlerle anıldı.

 

Tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de saat 08.45´de Çelenklerin Atatürk Anıtına bırakılmasının ardından, saat 09.05´te sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. İstiklal marşının bitiminde bayraklar yarıya indirildi. Saygı duruşu süresince kamu kurumları siren, çevrede bulunan araçların sürücüleri ise klakson çaldı.

 

Anma Programına Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Belediye Başkan Vekili Sabri Sağır, Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, siyasi parti teşkilatları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Buradaki törenin sona ermesinden sonra, 10 Kasım 2012 tarihinde elim Helikopter kazası sonucu şehit olan 17 Mehmetçik için İl Jandarma komutanlığı, Dadaşlar Şehitliğinde anma programı düzenlendi.

 

Törende konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, ”Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Atatürk’ü minnetle, şükranla andığımız bu anlamlı günde, Siirt’te10 Kasım, iki kez hüzün günüdür, birincisi Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin yarattığı hüzün, ikincisi ise bundan üç yıl önce yine bir 10 Kasım gününde elim bir Helikopter kazası sonucu şehit olan 17 Mehmetçiğimiz. Bu anlamlı günde başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü onun silah arkadaşlarını ve tüm aziz şehitlerimizi minnetle, şükranla ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.”dedi. Buradaki tören, aziz şehitlerimiz için dua okunmasının ardından, Dadaşlar Şehitliğinin gezilmesi ile devam etti.

 

Büyük Önder Atatürk’ü anma programının ikinci bölümü ise, Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi. Kültür Merkezindeki program, İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrenciler Atatürk´ü anlatan şiirler okudu. Takasbank Anadolu Güzel Sanatlar Lisesince oluşturulan öğrenci korusu, Atatürk’ ün sevdiği şarkıları seslendirildi. Yine öğrenciler tarafından sahnelenen “Atatürk Oratoryosu” büyük bir beğeni kazandı.

 

Daha sonra ilkokul, Ortaokul ve Liseler arasında yapılan "Atatürk ve 10 Kasım" konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Tören daha sonra "Atatürk Resimleri" sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 

 

10 Kasım 2015

10 Kasım 201510 Kasım 2015

10 Kasım 2015

10 Kasım 2015

10 Kasım 2015

 

 

 

Yeni Mahalle Hz.Fakirullah Cad. No 78 D Kat 3 / 4 / 5 Merkez Siirt - 0.484.2231028 / 2232301 / 2231057 / 2232299

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.