SİİRT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde İmam Hatip Ortaokullarına İlgi Arttı...

İlimizde İmam Hatip Ortaokullarına İlgi Arttı...

2021-2022 Eğitim öğretim yılında ilimizde imam hatip ortaokullarına öğrenci ve velilerin ilgisi arttı. Eylül ayı itibariyle 5. Sınıfa kayıt olan öğrenci sayısı 500 'ü geçti. Geçen sene bu tarihlerde 380 civarında olan öğrenci sayısı bu sene %25'lik artış göstererek 500'ü geçti.

LGS Türkiye 1.si İmam Hatip Ortaokulundan

Hatırlanacağı üzere 2021 LGS sınavında Türkiye birincisi Kurtalan Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulundan çıkmış, bu durum hem ilimizde hem de ülkemiz genelinde büyük ses getirmişti. Bu gibi başarılar İmam Hatip Ortaokullarına olan ilgiyi artırıyor.

Geniş Program Yelpazesi

İmam Hatip Ortaokulları, ortaokul dersleriyle birlikte temel İslâmî bilgilerini içeren derslerin de okutulduğu kendine özgü kurum kültürü bulunan okullardır. Bu okullarda, çocuklarımıza millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerler önceliğinde, akademik eğitimlerinin yanı sıra bedensel ve ruhsal gelişimlerini de destekleyen eğitim ortamlarında, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenime hazırlayan özgün projeler, yabancı dil ve hafızlık programları uygulanmaktadır.

Temel derslerde ortaokullar ile aynı öğretim programları ve haftalık ders saatleri verilen İHO'larda, Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler dersleri ile temel İslâmî bilgiler; inanç, ibadet, siyer ve ahlak eğitimi verilmektedir.

2021 eğitim yılından itibaren, imkân ve şartları uygun olan Tillo Anadolu İmam Hatip Lisesi (Fen ve Sosyal Bilimler Programı) bünyesinde eğitim veren İmam Hatip Ortaokulunda Okul-Kur'an Kursu iş birliğine dayalı, eğitim ortamından ve okul derslerinden uzak kalmayarak "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık" eğitimi de verilmektedir. Pansiyonda kalan öğrencilerin her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Kayıtlar Eylül Ayının Sonuna Kadar Devam Ediyor

İmam Hatip Ortaokullarına kayıtlar Eylül ayı sonuna kadar devam edecektir. Öğrenci ve velilerin istemesi halinde daha sonra ki aylarda da şartları sağlayan çocuklar imam hatip ortaokullarına kayıt yapabileceklerdir.

Yeni Mahalle Hz.Fakirullah Cad. No 78 D Kat 3 / 4 / 5 Merkez Siirt - 0.484.2231028 / 2232301 / 2231057 / 2232299

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.